Forum Banzaj.pl » Biznes, Finanse, Giełda, Firma, Podatki » Nowe trendy w inwestowaniu

Nowe trendy w inwestowaniu

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
S. Expert

Dołączył: 26 Lip 2008
Posty: 5724
Post 2008-08-07, 13:09  //  Nowe trendy w inwestowaniu Odpowiedz z cytatem
Walcząc o pieniądze przyszłych klientów, instytucje finansowe starają się przekonać ich do coraz bardziej innowacyjnych i nowoczesnych metod inwestowania.

Załamanie na rynku kredytów hipotecznych w USA pociągnęło giełdy w dół i doprowadziło do głębokiej korekty cen przewartościowanych akcji. Spadająca wartość jednostek uczestnictwa doprowadziła do masowych umorzeń w TFI, co dodatkowo pogłębiało spadki i zwiększało sprzedaż akcji przez fundusze. Wydarzenia te przyczyniły się do powiększenia sceptycyzmu potencjalnych klientów i zniechęciły do bardziej agresywnych form inwestycji.

Zaczęto bardziej aktywnie rozglądać się za nowymi sposobami na dywersyfikację portfeli, wyraźniej określać cele, horyzont czasowy i akceptowany poziom ryzyka. Dynamiczne zwiększanie zasobów oszczędności, wzrost świadomości inwestycyjnej oraz dobre perspektywy rozwoju naszej gospodarki to podstawowe czynniki dynamizujące napływ kapitału do instytucji finansowych, a tym samym przyczyniające się do ciągłego rozszerzania palety oferowanych sposobów pomnażania kapitału.

Giełda to za mało

Obok tradycyjnych form inwestowania jak giełda, lokaty bankowe czy otwarte fundusze inwestycyjne, na rynku pojawiają się nowe, niszowe produkty zapowiadające nadchodzące miesiące jako czas ekspansji. Sporą popularnością cieszą się fundusze parasolowe umożliwiające bardziej elastyczną, szybszą i tańszą alokację aktywów w zależności od poglądów inwestora i sytuacji na rynku kapitałowym, z możliwością odroczenia podatku od zysków.

Zmienność rynku giełdowego wykorzystują fundusze hedgingowe oferujące inwestorom wyższy poziom bezpieczeństwa eliminując znaczną część ryzyka niesystematycznego związanego z pojedynczym walorem. Można spodziewać się, że obok oferowanych przez zagraniczne spółki inwestycyjne tytułów uczestnictwa, na polskim rynku silną pozycję zdobędą krajowe podmioty. Jeśli chodzi o cykl ekonomiczny i budowę portfela inwestycyjnego, bardzo dobre prognozy szykują się dla private equity oferującego przy długoterminowym podejściu ponadprzeciętny zwrot i rynku nieruchomości, coraz częściej umożliwiającego zarabianie na rynkach zagranicznych.

Koniunkturę inwestowania nawet w bardzo egzotycznych rejonach odkryły już będące w ofertach wielu TFI fundusze zagraniczne, jak AIG, Allianz, BZ WBK AIB, BPH, DWS, ING, Millennium, Noble Funds, Pioneer, Opera, PKO/Credit Suisse, PZU, SEB, Skarbiec czy Union Investments. Znaczna część z nich nie inwestuje bezpośrednio w instrumenty na konkretnych rynkach lecz jedynie w jednostki uczestnictwa innych funduszy zarządzanych przez zagraniczne spółki działające w ramach światowych struktur tych korporacji, tworząc tzw. fundusze funduszy. Hitem inwestycyjnym ostatnich miesięcy są fundusze typu BRIC lokujące na największych światowych rynkach rozwijających się, czyli Brazylii, Rosji, Indii i Chinach, które w ciągu kilkudziesięciu najbliższych lat wyrosną na największe potęgi gospodarcze świata.

Pozytywna energia

TFI wprowadzają też do oferty produkty inwestujące w spółki z określonej branży, czyli tzw. globalne fundusze sektorowe jak np. Arka BZ WBK Energii inwestujący głównie w akcje firm z sektora energetycznego i spółek związanych z tego typu infrastrukturą czy produkty wykorzystujące światowe trendy podporządkowane producentom dóbr luksusowych, jak najnowszy subfundusz Noble Fund Luxury wykorzystujący rosnące zapotrzebowanie na towary luksusowe wśród najzamożniejszych klientów. Także ekskluzywne oferty private bankingu i asset management mogą wkrótce zyskać na wzroście zamożności Polaków.

Przedstawiciele umacniającej się klasy średniej i wyższej wymagają indywidualnego podejścia i wyników przewyższających te osiągane przez giełdowe indeksy. Nieco mniej zamożnych zainteresować może natomiast bardziej ryzykowny rynek terminowy i walutowy, umożliwiający zastosowanie finansowej dźwigni.

Z dużym zainteresowaniem spotyka się ostatnio coraz większa ilość produktów strukturyzowanych i hybrydowych oferowanych przez banki i doradców finansowych. lokaty powiązane z poziomem indeksów giełdowych, kursów walut, wskaźnikami makroekonomicznymi i często dołączonym funduszem inwestycyjnym to instrumenty oferujące stosunkowo wysoki poziom zabezpieczenia kapitału i możliwość zwiększenia dochodu klienta ponad oprocentowanie tradycyjnej lokaty.

Kryzys na światowym rynku finansowym skierował uwagę na rynek surowcowy i instrumenty z nim powiązane. Krajowe TFI uruchomiły fundusze surowcowe ukierunkowane pośrednio lub bezpośrednio w kontrakty na złoto, jak Inwestor Gold FIZ oraz lokujące w akcje spółek wydobywczych i kontrakty na surowce, jak Idea Surowce Plus FIO czy BPH Dochodowych Surowców FIZ.

Jak więc widać konkurujące w coraz bardziej innowacyjnych i zaskakujących ofertach instytucje finansowe na różne sposoby starają się zdobyć klienta, poprawić klimat inwestycyjny i przełamać pojawiające się okresowo bariery psychologiczne i strach przed podejmowaniem jakiegokolwiek ryzyka. Dla wytrawnych graczy nie ma złej koniunktury, są tylko złe metody podejmowanej gry.

Autor: Jacek Rzeźniczek, Secus Asset Management S.A.
Reklamy
MiroL

Dołączył: 08 Kwi 2015
Posty: 140
Post 2015-09-28, 21:48  //  Nowe trendy w inwestowaniu Odpowiedz z cytatem
Nowym trendem na pewno jest inwestowanie w złoto.Teraz wiele osób tak robi. Jednak decydując się na tego typu inwestycje warto znać dobre miejsce gdzie zakupić te złoto.
sylwia4012

Dołączył: 19 Sty 2014
Posty: 1224
Post 2021-04-26, 17:09  //  Nowe trendy w inwestowaniu Odpowiedz z cytatem
Moim zdaniem wciąż na topie są kryptowaluty. Oczywiście przed zainwestowaniem w nie trzeba mieć odpowiednią wiedzę na ten temat. Do inwestowania możesz przygotować się na szkoleniu, albo też czytając odpowiednie artykuły. Szczególnie polecam Ci te ze strony: https://bitcoinowy.pl .
borate

Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 332
Post 2022-01-07, 01:49  //  Nowe trendy w inwestowaniu Odpowiedz z cytatem
Faktycznie są nowe trendy w inwestowaniu ale nie bardzo sie na nich znam. Raczej sprawdzam sobie kalkulator lokaty bo ufam tym sprawdzonym metodom. Może zarobek nie jest jakiś super wielki, ale zawsze pewny Smile
Marlenka33

Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 304
Post 2022-04-06, 22:18  //  Nowe trendy w inwestowaniu Odpowiedz z cytatem
Jeśli jesteśmy w temacie inwestowania to wiecie czym jest security token offering? Mówiąc krótko jest to sprzedaż początkowa tokenów, które następnie mogą być odsprzedawane innym inwestorom na rynku wtórnym na zasadach identycznych, jak akcje czy obligacje. Inwestorzy mogą wybierać pomiędzy STO a ICO. Oba rozwiązania mają na celu zapewnienie finansowania nowych przedsiębiorstw.
lucky25

Dołączył: 09 Cze 2013
Posty: 119
Post 2022-05-17, 17:18  //  Nowe trendy w inwestowaniu Odpowiedz z cytatem
Teraz trudno powiedzieć, co jest opłacalne przez rosnącą inflację. Lokaty na pewno tracą na wartości, mimo rosnących stóp procentowych. Można korzystać z różnych aplikacji do inwestowania np. https://app.wealthseed.eu/on/onboarding/?source=AMBA490KW który daje dostęp do EFT-ów.
draco

Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 849
Post 2022-05-23, 06:42  //  Nowe trendy w inwestowaniu Odpowiedz z cytatem
Inflacja jest bardzo wysoka. Ludzie w takiej sytuacji uciekają w nieruchomości oraz w złoto. Ceny nieruchomości faktycznie są wysokie, ale i tak nie rosną tak szybko jak rośnie w naszym kraju inflacja.

Jeśli szukacie nieruchomości w wartościowej lokalizacji, polecam kontakt z biurem nieruchomości:
https://www.ap7.pl/pl

Mają w ofercie wiele ciekawych nieruchomości w Krakowie. A nieruchomości w Krakowie raczej nie stanieją.
mirakle

Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 265
Post 2023-05-17, 11:57  //  Nowe trendy w inwestowaniu Odpowiedz z cytatem
A interesuje Cię emitowanie obligacji? Poczytaj na ten temat na https://aesco.com.pl/doradztwo-dla-jednostek-samorzadowych/emisja-obligacji-komunalnych-jst-2020/
Może i żadna nowość, też dla każdego, ale jakaś alternatywa, z której da się wyciągnąć coś sensownego.
Forum Banzaj.pl » Biznes, Finanse, Giełda, Firma, Podatki »  Nowe trendy w inwestowaniu
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
Skocz do:  
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Aviar R67 - rzut okiem na prototyp

Recepcja

Login:
Hasło:
Pamiętaj mnie
Brak konta? Zarejestruj się!

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Extreme